נגישות
[wpa_toolbar]
שפות
main-pic

כיצד ממשיכים לגייס ולשמר כוח אדם איכותי במציאות החדשה

דורית בר, סמנ”כלית משאבי אנוש בקבוצת מלם תים שמכירה היטב את האתגרים בשוק התעסוקה, בעיקר בתחום ההיי-טק, מסבירה כיצד בעזרת הקשבה לצרכי העובדים, יצירתיות וחשיבה לא שגרתית ניתן למשוך ולגייס כוח אדם איכותי. זאת, לצד העוצמה והאופק התעסוקתי שמציעה הקבוצה.

מלם תים היא קבוצת שירותי ה- ITמהמובילות בישראל, המספקת שורה של פתרונות אינטרקטיביים ומקיפים בעולמות התשתיות, התוכנה, Cyber Security, DATA, ML ו-AI, Cloud ועוד. הקבוצה כוללת עשרות חברות שחלקן גדולות וחלקן בוטיקיות סטארט-אפיות. בסך הכול מועסקים במלם תים 4,500 עובדות ועובדים העוסקים בכל עולמות הטכנולוגיה מול היחידות הטכנולוגיות של החברות הגדולות בארץ, ארגונים ממשלתיים, סטארט-אפים ומוסדות פיננסים וביטחוניים. קבוצת מלם תים היא חברה ציבורית שנסחרת בבורסה, המהווה שחקן מוביל ומשמעותי בזירת ה-IT מזה עשרות שנים.

“העובדה שאנחנו נותנים מענה בכמעט כל טכנולוגיה שקיימת בשוק, יוצרת מענה מקיף, חדשני ועוצמתי ללקוחות שלנו ובעיקר מגוון תפקידים רחב המאפשר לרבים מתחומים שונים, להשתלב בעבודה בקבוצה”, מסבירה בר ומוסיפה כי “חלק מהאופי של הארגון הוא שכל אחד יכול למצוא אצלנו את תחום העיסוק שרלוונטי אליו. בנוסף, אנחנו מעסיקים עובדים ועובדות בכל שלבי הקריירה מג’וניורים ועד מאסטרים”.

לדברי בר, המבנה הארגוני בקבוצת מלם תים מאפשר לכל אחד למצוא את עצמו כמעט בכל תפקיד ובכל שלב בקריירה. “הג’וניורים נהנים ממומחים טכנולוגיים שאפשר ללמוד מהם, והוותיקים זוכים לרוח חדשה של רעיונות והתפתחות. כל זה לצד מגוון אפשרויות קידום וניוד בתוך הקבוצה”, היא אומרת.

לדבריה, פרט למגוון ולאופק התעסוקתי מציעה הקבוצה יציבות תעסוקתית – מצרך נדיר במציאות הנוכחית שמתאפיינת באי ודאות, בפרט בענף הטכנולוגי.

היברידיות ומשמעות

כסמנכ”לית משאבי אנוש בחברה המעסיקה אלפי עובדים, בר אינה מצביעה על האטה בביקוש לעובדים איכותיים. בקבוצת מלם תים ממשיכים בגיוס, כשעל הפרק מאות משרות פנויות. “יש מקומות שהשתנו בתקופה האחרונה ושבימים אלה מגייסים פחות, אבל אצלנו בקבוצה הגיוס עדיין אינטנסיבי ואנחנו ממשיכים לקלוט עובדים מנוסים לצד חסרי ניסיון. יש עדיין תחומים רבים שמשוועים לאנשים איכותיים וזה האתגר שלנו: להמשיך בגיוסים”, היא מציינת. היא מוסיפה כי על אף שהקורונה מאחורינו, המודל ההיברידי נשמר לטובת העובדים.

“בישראל שוק ההיי-טק התיישר עם חברות ברחבי העולם ומאפשר עבודה מהבית. אני סבורה שיש לשמר את ההיברידיות. זה מבורך. אמנם בקורונה הרבה חברות צמצמו משרדים אבל אנחנו דווקא בנינו את הקמפוס החדשני שלנו באותה תקופה, מתוך תפיסה שהמודל ההיברדי המשלב בין עבודה בבית לצד עבודה במשרד הוא המודל הנכון”, היא אומרת. “מבחינתנו, יש ערך רב לעובדים ולנו שיש מקום שמאפשר אינטרקציה ישירה שבו אנו חושבים ביחד, מקדמים חדשנותוכל זה לצד הגמישות של עבודה מהבית”.

001576
צילום: עמית גושר

בר מוסיפה כי השילוב בין הבית לבין מקום העבודה הוא תוצאה של המודעות הגוברת לרווחת העובדים. “בעיקר בחברות טכנולוגיות יש דרישה לאזן בין הבית לבין העבודה. זה מבורך ואט אט מחלחל גם לשאר החברות במשק”, אומרת בר. “זה חשוב שהעובדים יפתחו את עצמם גם מחוץ לארגון. אנו מאפשרים גמישות ומעודדים שילוב שבסופו של דבר הופך את העובדים למרוצים ויצירתיים יותר”.

להתפתח בתוך הבית

בר אומרת כי היא גאה בכך שהמדיניות בקבוצה היא להשקיע בעובדים ולתת להם את כל האפשרויות ואת ההזדמנות להתפתח בארגון אחד: “אני יכולה לומר שכל נושא הלמידה וההתפתחות האישית של העובדים התחזק אצלנו. הגודל ומרחב העשייה שלנו מאפשרים לצמוח. אנחנו תומכים בהשקעה בלמידה ובהתפתחות האישית, המקצועית והניהולית של העובדים. לשם כך, החברה מפעילה מערך רחב של הכשרות, סדנאות והדרכות שפתוחות לכל העובדים. זה יכול להיות קורסי העשרה טכנולוגית לצד קורסים לחיזוק המיומנויות הרכות או קורסי ניהול. בין היתר, הכשרות בנושאים כמו אנגלית עסקית, מיומנות ניהול מו”מ, הכרות עם טרנדים טכנולוגים ועוד שורה של תחומים רלוונטיים”.

לדבריה, ההשקעה בעובדים מסייעת לרבים שמבקשים להתפתח ולממש את עצמם דרך מקום העבודה, נושא שהמודעות אליו גברה באופן משמעותי בשנים האחרונות. בר: “אם בעבר עובד היה באותו התפקיד במשך שנים רבות, כיום הרצון הוא להתפתח הן מצדו והן מצד הארגון, ולכן אנחנו עושים את המאמצים לאפשר לעובדים לעשות את המעבר בין תפקידים או להרחיב את תחומי האחריות גם בתפקידם הנוכחי. בדרך הזאת העובד זוכה להעשרה, גיוון ועניין. קידום בתוך הבית הוא אפשרי וחשוב. נכון, לא תמיד כולם מצליחים, אבל האנשים שמשקיעים ובולטים, אלו האנשים שמתפתחים ומתקדמים קדימה”.

לסיכום, מציינת בר כי אין ספק שהאתגרים של גיוס ושימור העובדים איכותיים ילכו ויתרחבו. זאת הסיבה שכבר בשלב הראשוני תהליך הגיוס והמיון בקבוצת מלם תים הוא מאוד קפדני. “יש מומחיות שצריך לאתר באופן יסודי ולנו יש את היכולת לעשות את זה. תחומים של DATA אוAI , סייבר ואבטחת מידע, דורשים יותר השקעה ולכן יש לנו צוותים מצוינים”, היא אומרת. “לצד ההתפתחות האישית, כל מועמד מחפש את הערכים של החברה הכוללים אחריות חברתית ו DNA שכיף להיות חלק ממנו. אנו חברה ישראלית בשוק ההיי-טק, שמתאפיין בזיקה לחו”ל, ולכן אנחנו מחוייבים לסטנדרטים בינלאומיים לצד הישראליות המתאפיינת בחיבוק ובאסטרטיביות ישירה. זה בא לידי ביטוי באופי העבודה, בניהול בגובה העיניים וביכולת לראות את האנשים כשותפים לדרך”.

לעמוד הקריירה של מלם תים >>

חזרה לכל החדשות
איך אנחנו יכולים לעזור לך?
בכל שאלה, בקשה ועניין, אנו פה עבורכם. מלאו את פרטיכם ונשמח לשוב אליכם בהקדם