נגישות
[wpa_toolbar]
שפות
main-pic

על היתרונות והטרנדים בתחום הענן

צבי ברונר, סמנכ”ל טכנולוגיות ו-CTO של קבוצת מלם-תים

מבין כל היתרונות של הענן – מהו היתרון המרכזי

להעברת פעילות לענן ישנם מספר רב של יתרונות, אך היתרון הבולט לדעתי קשור לגמישות. זה בא לידי ביטוי בגמישות בהוצאות – בענן משלמים לפי שימוש בפועל (OPEX ולא CAPEX), גמישות בבחירת יישומים – כיום, יותר ויותר יישומים זמינים ומופעלים  בענן כ-Software as a Service. ניתן לבחור את היישום המתאים ביותר ולהתחבר די מהר.  כאשר היישום מתאים פחות, אפשר לעבור מבלי לפתח ו/או להתקין תשתיות מחשוב אחרות.  האתגר הוא להעביר נתונים מיישום ליישום ולפעולות אלו ישנם כלים חדישים זמינים.

גם גמישות בצריכה – כאשר מתכננים שימוש נכון בענן, ניתן להגדיר שירותים שמסתגלים לעומס בפועל, בכל רגע נתון .

מהו הטרנד החדש והבולט בתחום הענן כיום?

אחד הדברים המעניינים כיום בענן הן טכנולוגיות חדשות הזוכות לשם

“Server-less Cloud Computing” או שירותי ענן ללא שרתים. מדובר על מודל צריכת שירותי ענן חדש.  הרעיון הוא – להפעיל שירותים רק בזמן הנדרש ובאופן אוטומטי.  התהליך מכונה TAR: Triggers, Actions , Rules. זאת במטרה  לייעל את השימוש בענן ולא לצרוך מכונות ווירטואליות או שירותי IaaS באופן סטטי (אפילו כאשר אין פעילות).

אופן הפעולה הוא, שכאשר מתרחש איזה אירוע או Trigger  כגון: מישהו נכנס לאתר או נשלחת הודעה, מופעל תהליך כתוצאה מהאירוע, שמפעיל קטע קוד, שומר סטטוס באיזה סביבת אחסון כגון בסיס נתונים ונעלם. תהליך זה או ה”action” מופעל עבור כל אירוע לפי הגדרות שהוגדרו מראש. טכנולוגיה זו אף מאפשרת פעילות מדודה לפי עומס מאחר וה-action מופעל מחדש עבור כל אירוע. ב-AWS הטכנולוגיה הזו נקראת Lambda אשר זמינה מעל שנה. חברת IBM הכריזה על Bluemix OpenWhisk אשר פועל באופן דומה.

טכנולוגיה זו אטרקטיבית במיוחד לארגונים אשר פעילותם די דינמית מבחינת צריכת משאבי ענן.

מה תענה למי שחושש מפני העברת מידע לענן בשל נושאי אבטחת מידע?

שאכן יש חשש אבל באמצעות היערכות נכונה, ניהול סיכונים מושכל, ושימוש בפתרונות מתאימים יש דרך למזער את הסיכוי שהחשש יתממש ואף להקים יישומים מאובטחים לחלוטין. כך פועלים כבר ארגונים שמבצעים את המעבר בהצלחה ונהנים מיתרונות הענן. חשוב לציין שלספקי הענן ולחברות האינטגרציה, כדוגמת תים, שמובילה מעבר של חברות לענן, יש את הכלים ואת הידע ליישם פתרונות בענן באופן מאובטח לחלוטין.

חזרה לכל החדשות
איך אנחנו יכולים לעזור לך?
בכל שאלה, בקשה ועניין, אנו פה עבורכם. מלאו את פרטיכם ונשמח לשוב אליכם בהקדם