נגישות
[wpa_toolbar]
שפות
main-pic

IT SIEM’s Secure

דוד אשר, מנהל מוקד SOC  המשוייכת לחטיבת הסייבר, שאותה מנהל לירון לקס, הגיע אלינו ממקור גיוס ייחודי. הוא נטל חלק בקורס מגני סייבר, שיועד למגזר החרדי, ושאותו יזמנו בשיתוף CyberTech  וקמא-טק, הפועלת לשיתוף חרדים בהיי-טק.

 

בנחישות והתמדה

דוד, שנולד בירושלים, גדל לתוך חינוך חרדי לחלוטין וללא לימודי ליבה. אולם למרות מה שניתן לחשוב, בבית ילדותו האנגלוסקסי הייתה פתיחות רבה להשכלה וחתירה למצוינות. אביו ז”ל שימש כמדען והיה בוגר פיזיקה מטעם MIT, המוסד המוביל בעולם להוראת המקצועות הטכנולוגים, חלק מאחיו משמשים כרבנים וחלק עובדים אך מעל הכול, מספר דוד: “אבי תמיד אמר לי- לא משנה מה תעשה ובמה תעבוד- העיקר שתהיה הכי טוב בכך!”.

עד לפני כחמש שנים, דוד שמתגורר באלעד עם אשתו ושני ילדיו, בכלל לא חשב על חיבור לעולם הסייבר. ההגעה לקורס הייתה בעקבות מודעה שראתה אשתו. הוא הגיש מועמדות לקורס אך נדחה בשל העדר רקע בתחום ההיי-טק. אך דוד התעקש והצליח לשכנע את מרכז הקורס לתת לו צ’אנס, ומשם, בנחישות והתמדה, לא הביט לאחור בדרך לכניסה מטאורית לתחום.

פגשנו את דוד לשיחה על SOC, חרדים ומה שביניהם…

  • מהו עולם ה-SOC ומהם תחומי אחריותך במסגרת התפקיד?

שירות SOC (Security Operating Center) מורכב ממרכז ניטור ובקרה המספק הגנת סייבר באמצעות שימוש בכלים מתקדמים אשר מזהים פרצות אבטחה בארגון מבעוד מועד תוך הצפת אירועי אבטחת מידע וסייבר בזמן אמת. מדובר בשירות שכל ארגון צריך אותו במארג פתרונות אבטחת המידע בארגון ולכן הוא מהווה הזדמנות עבורנו.

מוקד ה-SOC נמצא בבניין מלם תים בירושלים, והוא משרת עשרות לקוחות מכל מגזרי המשק. לשירות ה- SOC המנוהל מגוון של יתרונות עבור הלקוחות: חסכון בעלויות כוח אדם, תשלום בהתאם לצריכה, מקנה “שקט נפשי” ועוד.

“אני כמנהל SOC יושב עם צוות האנליסטים בחדר הניטור ולמעשה מסכם את כל אבטחת המידע של הרשת. התמיכה שאנו נותנים היא 24/7 ובמסגרתה אנו מנטרים את רשתות הלקוחות בוחנים מגמות, מחפשים אחר חריגות שיכולות להעיד על הפרה של אבטחת מידע, מסמנים אותם ומתריעים עליהם”.

 

  • מהם האתגרים שאיתם אתה מתמודד במסגרת התפקיד?

“בראש ובראשונה אנו מחויבים לתת מענה מידי לתקלה בכל שעה ביום, דבר שמצריך גם עבודה בשעות לא שגרתיות, כמו שלא מעט פעמים מצאתי את עצמי בשלוש בלילה מבצע תחקירים ואנליזות לאירועים אצל לקוחות.

בנוסף, אתגר לא קטן זה לעמוד בציפיות של הלקוח. אנו תמיד מקווים שאחרי החיבור הראשוני הכל יעבוד בצורה אוטומטית באופן מיידי. אך בפועל לצורך מתן שירות אפקטיבי, אנו נדרשים לבצע המון הגדרות והתאמות לרשת הלקוח וכן להגביר שיתוף פעולה ביננו לבין הלקוחות בעיקר בשלב ההתנעה. ”

 

  • מה מייחד אותנו בתחום זה ביחס למתחרים?

“כמובן שהטכנולוגיות והאנשים הם הפקטור החשוב ביותר ואכן אנו משתמשים במגוון טכונולוגיות מהמתקדמים בעולם בשילוב צוות אנליסטים מקצוענים ברמה גלובלית. אך במענה למה שמייחד אותנו אשתמש במילה ‘חוויה’. אנו משתדלים לתת ללקוח את החוויה הכי טובה, בעולם שעל פניו הוא הפוך מחוויה. רוב המתחרים מנסים לקנות את הלקוח רק באמצעות שימוש חוזר במילה “אבטחה”. אצלינו ברור שאנו מספקים רמת אבטחה גבוהה אף יותר מהמתחרים אך נשתדל להוסיף לחבילה רמה נגישה וידידותית למשתמש. זה בא לידי ביטוי בכך שאנו נותנים הסבר על כל דבר שאנו עושים, משתפים בסטטוס של תהליכים, נוסיף התראות מותאמות אישית לרשת הלקוח ללא בעיה ואפילו בהתראות שאנו שולחים- במקום קובץ כבד, עם מלל ארוך ומעייף, אנו נשלח קובץ מסודר יפה ותמציתי”.

 

  • איך מקבלים בהיי- טק את החרדים?

“נראה לי שעד לפני שנתיים שלוש המצב היה בעייתי, אכן היה פער מסויים בנושא של קבלת החרדים, בזכות ארגונים ועמותות כמו קמאטק שפעלו בנושא כיום המצב הרבה יותר טוב. אני אישית מכיר עשרות חברים חרדיים שעובדים בחברות הכי מובילות בענף, רואים בבירור מגמת עלייה בכל מה שקשור לקליטת עובדים מהקהילה החרדית, אני גם חושב שההסבר לזה הוא שאת המחשב לא מעניין מי מתכנת או מגדיר אותו ומאיזו השקפת עולם הוא מגיע, אם הוא מקצוען המחשב והבוס יהיו מרוצים.

אצלנו בחברה יש בכלל פתיחות לנושא כך שהקושי להיטמע למי שבא מהעולם הזה אפילו פוחת. אני מרגיש שיש התחשבות רבה מאוד לצרכים של העובד ויכול להעיד ממקור ראשון, שהמנהלים שלי לירון לקס ומיקי לנדסמן מלבד יכולות הניהול והפיננסים מעוררי ההשראה, מפגינים הם רגישות רבה בכל נושא דתו של העובד דבר שתורם רבות לסביבת העבודה”.

 

 

 

חזרה לכל החדשות
איך אנחנו יכולים לעזור לך?
בכל שאלה, בקשה ועניין, אנו פה עבורכם. מלאו את פרטיכם ונשמח לשוב אליכם בהקדם